Naukowcy potwierdzają, że marihuana jest bezpieczniejsza od aspiryny

Bezpieczeństwo korzystania z marihuany. Marihuana jest używką odurzającą, która powstaje z konopi indyjskich. Wytwarza się ją z poddanych suszeniu kwiatostanów tych roślin. Konopie indyjskie od tysięcy lat znane są na świecie jako środek zmieniający samopoczucie, reakcje, zachowanie i nastrój. W latach trzydziestych ubiegłego wieku sprawdzono dlaczego tak się dzieje. Wykryto wówczas, że rośliny te zawierają związek chemiczny o działaniu psychoaktywnym. Związek ten nazwano tetrahydrokannabinol THC i w wielu krajach wprowadzono prohibicję marihuany. Zaczęło się od Stanów Zjednoczonych. Następne nakazy objęły m.in. kraje Europy. Do dziś w wielu z nich – w tym w Polsce – uprawy konopi indyjskich, wytwarzanie marihuany, sprzedawanie jej i używanie jest zakazane prawnie. Szkodliwość marihuany rekreacyjnej polega na tym, że regularnie używana może prowadzić do uzależnienia psychicznego. Czynnikiem uzależniającym jest wspomniany już THC. Marihuana zażywana sporadycznie krzywdy nie zrobi. Niestety, najczęściej korzystanie sporadyczne zmienia się w regularne, ponieważ dzięki marihuanie bardzo szybko i bez wysiłku osiąga się upragniony stan psychofizyczny. Stan ten jest nazywany hajem i objawia się głównie wesołością, podnieceniem, chęcią do zabawy, radością i optymizmem.

Marihuana medyczna. Wszystko co napisano wyżej dotyczy marihuany rekreacyjnej wytwarzanej z konopi indyjskich bogatych w THC. Marihuana medyczna działa zupełnie inaczej, ponieważ powstaje z konopi siewnych, które prawie nie zawierają psychoaktywnego THC. W roślinach tych występuje wysoka zawartość kannabinoidów niepsychoaktywnych, takich jak CBD, CBC i CBG. Związki te nie działają na psychikę, nie odurzają i nie fundują haju. Tym samym nie łączą się z ryzykiem uzależnienia. Posiadają właściwości, dzięki którym od wielu lat wykorzystywane są w lecznictwie jako naturalne sposoby łagodzenia uciążliwych objawów przewlekłych i nieuleczalnych schorzeń, takich jak padaczka, choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, choroby reumatyczne, stany zapalne jelit, astma i wielu innych. Z konopi siewnych wytwarza się olej CBD zawierający inne związki pochodzące z tych roślin. Produkuje się również tzw. Izolat, który jest czystym kannabidiolem CBD. Z oleju i izolatu produkuje się medyczne środki takie jak tabletki, krople i maści.

Marihuana bezpieczniejsza niż aspiryna? Aspiryna, to lek znany na całym świecie. Można go znaleźć prawie w każdej domowej szafce z lekami. Sięgamy po nią gdy dopada nas przeziębienie i dolegliwości bólowe. Dr Leslie Iversena z wydziału farmakologii na Uniwersytecie Oksfordzkim w swojej książce o marihuanie dowodzi m.in., że regularne korzystanie z konopi jest bezpieczniejsze od regularnego sięgania po aspirynę. Jego zdaniem, marihuana daje mniejsze efekty uboczne niż ten popularny na całym świecie lek. Naukowiec podkreśla, że z powodu przedawkowania aspiryny i związanego z tym krwawienia żołądka zmarło na świecie bardzo wiele osób. Z przedawkowania marihuany nie umarł jeszcze nikt. Zdaniem naukowca THC obecne w konopiach ma dwudziestokrotnie silniejsze działanie przeciwzapalne niż wspomniana aspiryna. Póki co, w Polsce legalna jest marihuana medyczna, ale i z niej nie można korzystać do woli tak jak ma to miejsce w przypadku aspiryny, którą kupimy bez recepty w każdej aptece.

Leave a Reply