Paliwo z konopi?

Bluza z konopi, buty z konopi, kosmetyki z konopi czy konopny dom. W trosce o środowisko naturalne coraz częściej wykorzystuje się rośliny do produkcji różnego rodzaju produktów. Konopie doskonale się do tego nadają. Z tego powodu od dziesiątek lat próbuje się je przeforsować w przemyśle motoryzacyjnym.

Już w pierwszej połowie XX wieku zaprezentowano światu samochód w całości wykonany z konopi. Od tego czasu naukowcy nie ustają w konstruowaniu ekologicznych, niedrogich pojazdów. Jednak wprowadzenie ich do masowego obrotu jeszcze nikomu się nie udało. Być może paliwo z konopi znajdzie większe grono zwolenników i mniejszy opór ze strony największych potentatów?

W trosce o środowisko naturalne

Co rusz słyszymy, że nasza planeta jest zagrożona. Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii to już konieczność. Odpowiedzią na ten postępujący problem mogą być konopie. Ich wszechstronne zastosowanie budzi podziw.

Okazuje się, że konopie indyjskie mogą posłużyć do produkcji biopaliwa. Taki rodzaj paliw spotyka się jednak z coraz większą krytyką. Według badań, tradycyjne biopaliwa pozyskiwane między innymi z kukurydzy, rzepaku czy oleju palmowego również w dużej mierze szkodą środowisku naturalnemu. Inaczej ma się jednak sprawa z konopiami.

Dobrze sprawdzają się również atomizery do e-papierosów z olejem CBD. Dym wydychany jest lekki i pozbawiony wszystkich tych zanieczyszczeń, które są w przypadku normalnego palenia e-papierosa

Paliwo przyszłości?

Jedną z wielu zalet konopi jest to, że można je uprawiać niemal wszędzie, w warunkach przyjaznych środowisku. Zużywają znacznie mniej wody (o połowę mniej niż na przykład kukurydza) i nawozów niż wspomniane wyżej rośliny, przy tym poprawiają jakość gleby, na której rosną. Nie potrzebują specjalnego terenu i są stosunkowo tanie w uprawie. Konopie szybko rosną, dają bardzo bogate plony w porównaniu z obecnie wykorzystywanymi roślinami do produkcji biopaliwa na skalę masową. Są wyjątkowo wydajne.

Paliwo z konopi nie wydziela tak szkodliwych substancji jak ropa i ulega biodegradacji. Z rośliny tej można produkować biodiesel (wyciskanie oleju z nasion) oraz metanol i etanol konopny (powstają między innymi podczas fermentacji łodyg). Wszystko to czyni konopie najlepszą rośliną do produkcji biopaliw. Być może jej wszechstronność zostanie wkrótce doceniona i wykorzystana w przemyśle motoryzacyjnym na szerszą skalę.

Leave a Reply