Niedobór kannabinoidów – co to oznacza?

Kannabinoidy. Kannabinoidy, to główne związki chemiczne konopi. Obecne są zarówno w konopiach indyjskich, jak i w konopiach siewnych. Jedne i drugie czerpią od nich swoją naukową nazwę – cannabis. Konopie indyjskie zawierają dużą ilość psychoaktywnego kannabinoidu THC i małą ilość kannabinoidów nie wykazujących takiego działania, do których należą: CBD, CBC i CBG. Kannabinoidy znajdują się tylko w konopiach. Psychoaktywny THC odpowiada za narkotyczne działanie marihuany, która powstaje z kwiatostanów konopi indyjskich poddanych suszeniu. THC wywołuje stan nazywany hajem, w którym dominuje dobry nastrój, skłonność do zabawy, śmiechu i kontaktów z innymi. Niepsychoaktywne kannabinoidy obecne w konopiach siewnych mają właściwości, dzięki którym przydatne są w łagodzeniu objawów wielu ciężkich i nieuleczalnych schorzeń. Niepsychoaktywny CBD, CBC i CBG działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. CBD eliminuje ataki padaczki w lekoopornych odmianach tej choroby. Łagodzi również uboczne i przykre dla pacjentów efekty leczenia chemioterapeutycznego, takie jak wymioty, nudności brak snu czy apetytu.

Kannabinoidy dla ludzi. Kannabinoidy niedziałające psychoaktywnie od lat wykorzystuje się w leczeniu ludzi. Najbardziej znanym medycznym produktem konopnym jest olej CBD, który stosuje się w formie kapsułek i kropli. W łagodzeniu ciężkich i przewlekłych objawów chorobowych stosuje się też izolat będący czystym kannabinoidem CBD. W zależności od potrzeb chorym podaje się leki na bazie izolatu lub ekstraktu z konopi zawierającego oprócz kannabinoidów flawonoidy i terpeny.

Co oznacza niedobór kannabinoidów? Świat nauki doszedł do wniosku, że w organizmie człowieka znajduje się układ endokannabinoidowy. Chodzi o układ, który odpowiada za wytwarzanie kannabinoidów. Zdaniem wielu uczonych, za wieloma chorobami, z którymi medycyna nie może sobie poradzić stoi zbyt niska produkcja endokannabinoidów w organizmie, czyli ich niedobór. Okazuje się, że kannabinoidy obecne w konopiach doskonale współpracują z receptorami układu endokannabinoidowego. Na tej podstawie uważa się, że leczenie wielu ciężkich chorób możliwe jest przez dostarczanie kannabinoidów z zewnątrz. Naukowcy twierdzą, że niedobór endokannabinoidów może być przyczyną takich schorzeń jak fibromialgia, zespół jelita drażliwego i stwardnienie rozsiane. Niedobór endokannabinoidów zyskał już swoją nazwę medyczną, która brzmi deficyt endokannabinoidów – CECD.

Leave a Reply