Kannabichromen (CBC) może pomóc w rozwoju mózgu

Kannabichromen (CBC). Kannabichromen (CBC) to jeden z wielu związków obecnych w konopiach. Rośliny te kojarzone są przede wszystkim z marihuaną, czyli najpopularniejszym na świecie miękkim narkotykiem. Faktycznie, marihuana należy do narkotyków, ponieważ zawieraodurzający związek chemiczny o nazwie THC. Związek ten jest jednym z wielu kannabinoidów obecnych w konopiach, których nazwa naukowa brzmi cannabis. Kannabinoidy znajdują się tylko w tych roślinach. Oprócz nich, rośliny te zawierają flawonoidy, terpeny i wiele innych związków. Najbardziej znanym niepsychoaktywnym kannabinoidem jest kannabidiol CBD. Związek ten wykorzystywany jest w lecznictwie ze względu na swoje liczne i cenne właściwości. Chodzi o działanie przeciwzapalne, przeciwwymiotne, rozkurczowe, przeciwpadaczkowe i przeciwbólowe. Okazuje się, że prawdopodobnie nie tylko CBD może być pomocny w zwalczaniu objawów przewlekłych i nieuleczalnych chorób. Podobne właściwości ma stosunkowo niedawno odkryty i opisany przez naukowców kannabinoid o nazwie kannabichromen – CBC.

Rozwój mózgu. Nasz mózg rozwija się przez całe życie. Rozwój w sensie powstawania nowych neuronów ma miejsce zanim się urodzimy i we wczesnym dzieciństwie. Nieco później mózg rozwija się poprzez powstawanie nowych połączeń między neuronami czyli synaps. Im bardziej ćwiczymy nasz mózg będąc aktywnymi intelektualnie, tym więcej połączeń powstaje między neuronami. W tym sensie można powiedzieć, że nasz mózg może rozwijać się mimo faktu, że tzw. Wiek rozwojowy dawno jest już za nami.

Wpływ kannabichromenu – CBC na rozwój mózgu. Najnowsze badania wskazują na to, że neurogeneza, czyli wytwarzanie nowych komórek nerwowych w mózgu możliwa jest mimo osiągnięcia wieku dorosłego czy dojrzałego. Naukowcy zastanawiają się nad tym jak stymulować rozwój nowych neuronów u osób cierpiących na choroby neurodegeneracyjne, takie jak stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona czy choroba Alzheimera. Na podstawie pewnych badań można przypuszczać że kannabinoidy obecne w konopiach w tym kannabichromen CBC wspierają powstawanie komórek progenitorowych neuronów. Są to komórki, które inicjują powstawanie nowych neuronów w mózgu. Naukowcy z Włoch porównali działanie trzech kannabinoidów w zakresie wytwarzania progenitorowych komórek neuronów. Przebadali wpływ tetrahydrokannabinolu THC, kannabigerolu CBG i kannabichromenu CBC. Badania wykazały, że największy udział w tworzeniu tych komórek ma kannabichromen CBC.

Leave a Reply